Binlerce diyet var. Bazıları kilo vermek, bazıları ise kilo almak, kolesterolü düşürmek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek ve diğer birçok sebepten dolayıdır.

Bir diyet en iyi, kilo vermek veya belirli bir yaşam tarzını takip etmek için yiyecek türünün ve miktarının planlandığı sabit bir yeme ve içme planı olarak tanımlanır.

En popüler diyetler hakkında üç kritere göre ayrıntılar sunulmaktadır: onları kapsayan makale sayısı, ne kadar popüler oldukları ve ne sıklıkta geri bildirim aldığımız.

1.ATKİNS DİYETİ

Atkins diyeti veya Atkins beslenme yaklaşımı düşük karbonhidratlı diyet yoluyla vücuttaki insülin düzeylerini kontrole odaklanır.

İnsanlar yüksek miktarda rafine karbonhidrat tüketiyorsa , insülin seviyeleri hızla yükselir ve düşer. Yükselen insülin seviyeleri, vücudu tüketilen gıdalardan enerji depolamak için tetikleyerek vücudun depolanan yağları bir enerji kaynağı olarak kullanma olasılığını azaltır.

Bu nedenle, Atkins diyetindeki insanlar karbonhidratlardan kaçınırlar, ancak istedikleri kadar protein ve yağ yiyebilirler.

Bir süre popüler olmasına rağmen, Atkins Diyeti bazı risklerle geliyor. Atkins Diyetini düşünenlerin doktorlarıyla konuşmaları gerekir.

2.BÖLGE DİYETİ

Zone diyeti, her öğünde yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 yağ ve yüzde 30 protein içeren beslenme dengesini hedeflemektedir. Odak ayrıca diğer yaklaşımlardan daha başarılı kilo kaybı ve vücut ağırlığını kontrolü ile sonuçlanabilecek insülin seviyelerini kontrol etmektir .

Zone diyeti, rafine edilmemiş karbonhidratlar ve zeytinyağı, avokado ve fındık gibi katı yağların tüketilmesini teşvik eder.

3.KATOJENİK DİYET

Ketojenik diyet, uzun yıllardır epilepsi tedavisi için kullanılmıştır ve diğer kullanımlar için de araştırılmaktadır. Karbonhidrat alımını azaltmayı ve yağ alımını arttırmayı içerir. Sağduyuya aykırı geliyor, ancak vücudun karbonhidratlar yerine yakıt olarak yağ yakmasını sağlıyor.

Avokado, hindistancevizi, Brezilya fıstığı, tohumlar, yağlı balıklar ve zeytinyağındakiler gibi sağlıklı yağlar genel olarak yağa önem vermek için diyete liberal olarak eklenir.

Diyet, yakıt için yağ birikintilerinin bozulmasına neden olur ve ketozis adı verilen bir işlemle keton adı verilen maddeler oluşturur . Bununla birlikte, bu diyet,tip 1 diyabet hastaları için ketoasidoz dahili risklere sahiptir ve diyabetik koma ve ölümle sonuçlanabilir.

4.VEJETARYEN DİYETİ

Çeşitli vejetaryen türleri vardır: lakto-vejetaryen, meyveli vejetaryen, lakto-ovo vejetaryen, canlı gıda diyeti vejetaryen, ovo-vejetaryen, pesco-vejetaryen ve yarı vejetaryen.

Vejetaryenlerin çoğunluğu lakto-ovo vejetaryenlerdir, bir başka deyişle, yumurta, süt ve bal hariç hayvansal gıdaları yemezler.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca yapılan araştırmalar vejetaryenlerin vücut ağırlığının daha düşük olduğunu, hastalıklardan daha az acı çektiğini ve tipik olarak et yiyen insanlardan daha uzun ömürlü olduğunu göstermiştir.

5.VEGAN DİYETİ

Veganlık, diyetten çok bir yaşam tarzı ve felsefedir. Bir vegan, yumurta, süt ve bal dahil, hayvan bazlı hiçbir şey yemiyor. Veganlar genellikle sadece sağlık nedenleriyle ve aynı zamanda çevresel, etik ve şefkatli nedenlerle veganlığı benimsiyorlar.

Veganlar, modern yoğun tarım yöntemlerinin çevremiz için kötü olduğuna ve uzun vadede sürdürülemez olduğuna inanıyor. Eğer herkes bitkiye dayalı yiyecekler yerse, çevre fayda sağlar, hayvanlar daha az acı çeker, daha fazla yiyecek üretilir ve insanlar genellikle daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlığın tadını çıkarırlar , diyor.

6.WEIGHT WATCHERS DİYETİ

Kilo İzleme, diyet, egzersiz ve destek ağı aracılığıyla kilo vermeye odaklanır. Haftada 1 kilo verdirme gibi iddialı bir diyet olan Weight Watchers, US News&World Report’un ‘2014’ün En İyi Diyetleri’ listesine tüm kategorilerde 3’üncü olarak girdi. Tüm gıdaların değerlerini ‘puan’ yöntemiyle belirleyen bu diyette az puan alan çok ve çabuk kilo veriyor.

7.GÜNEY PLAJI DİYETİ

South beach diyeti bir kardiyolog olan Dr. Agatston ve bir beslenme uzmanı olan Marie Almon tarafından başlatıldı. İnsülin seviyelerinin kontrolüne ve rafine edilmemiş yavaş karbonhidratların hızlı karbonhidratlara karşı yararlarına odaklanmaktadır. Agatston, 1990’lı yıllarda South Beach diyetini tasarladı, çünkü American Heart Association tarafından desteklenen düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı diyeti ile hayal kırıklığına uğradı. Düşük yağlı rejimlerin uzun vadede etkili olmadığına inanıyordu.

8.ÇİĞ YİYECEK DİYETİ

Çiğ yiyecek diyeti, işlenmemiş yiyecekleri ve içecekleri tüketmeyi içerir, tamamen bitki bazlıdır ve ideal olarak organiktir.

Çiğ gıda uzmanları, bir kişinin yiyecek alımının en az dörtte üçünün pişmemiş yiyeceklerden oluşması gerektiğine inanmaktadır. Önemli sayıda çiğ gıda uzmanı da vegandır ve hayvansal herhangi bir şey yemez veya içmez.

Dört ana tür çiğ gıda uzmanı vardır: çiğ vejetaryenler, çiğ veganlar, çiğ omnivorlar ve çiğ etçiller.

9.AKDENİZ DİYETİ

Akdeniz diyeti Güney Avrupa ve daha spesifik olarak Girit, Yunanistan ve Güney İtalya halkının beslenme alışkanlıkları üzerine odaklanmaktadır. Portekiz Akdeniz’e dokunmasa da günümüzde İspanya, güney Fransa ve Portekiz de dahil edildi.

Temel bitkisel besin kaynakları, tatlı olarak taze meyveler, fasulye, fındık, kepekli tahıllar, tohumlar, diyetsel yağların ana kaynağı olarak zeytinyağı. Peynir ve yoğurt başlıca süt gıdalarıdır. Diyet aynı zamanda ılımlı miktarda balık ve kümes hayvanı, haftada yaklaşık dört yumurta, az miktarda kırmızı et ve düşük ila orta miktarda şarap içerir.

Akdeniz diyetinin üçte birine kadar olan kısmı, doymuş yağların kalori alımının yüzde 8’ini aşmayan yağlardan oluşuyor. Akdeniz diyeti, bir insanın yaşam kalitesini arttırmak ve hastalık riskini azaltmak için kullanımını destekleyen güvenilir araştırmalarla bugüne kadarki en kapsamlı araştırılan diyettir.

BATI DİYETİ : RİSKLER

Fransa’dan Montpellier’den Doktor Tasnime Akbaraly ve ekibi, tatlı ve kızartılmış yiyeceklerde yüksek olan Batı tarzı diyetin bir kişinin erken yaşta ölme riskini artırdığını tespit eden bir çalışma yaptı. Bulgularını Amerikan Tıp Dergisi’nde yayımladılar .

Akbaraly, “Diyetin yaşa bağlı spesifik hastalıklar üzerindeki etkisi yoğun bir şekilde incelenmiştir, ancak az sayıda araştırma, diyetin yaşlılarla genel sağlık arasındaki ilişkisini belirlemek için daha bütünsel bir yaklaşım benimsemiştir. Diyetin orta yaşta değerlendirilip değerlendirilmediğini araştırdık. diyet düzenleri ve Alternatif Sağlıklı Beslenme Endeksi’ne (AHEI) bağlılık, ortalama 16 yıllık bir takipten sonra tanımlanan yaşlanma fenotipleriyle ilişkilidir. “

Ekip, “Alternatif Sağlıklı Beslenme Endeksi” nden yola çıkan çalışma katılımcılarının, kardiyovasküler ve kardiyovasküler olmayan ölüm riskini oldukça fazla bulduğunu tespit etti.

One comment

Uzmanların değerlendirdiği dokuz popüler diyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir