Merhaba Sevgili okurlarım;

Bu yazımda sizlere çok ama çok önemli , neredeyse hepimizin aklından bir kere olsun geçen bir konuya deyineceğim ; estetik….Hemde burun estetiği…

Teknoloji ve bilimin son sürat ilerlemesi ile bir çok çeşit ve yeni yöntemler ortaya çıkmaya devam ediyor , burun estetiği içinde bir çok yöntem şuan ağızdan ağıza dolaşıyor , peki nedir bu yöntemler ? şimdi sizlere burun estetiği ile ilgili en önemli, sürekli duyabileceğiniz iki terim olan rinoplasti ile septoplasti prosedürü arasındaki farkı anlamak sizin için en en uygun tedaviyi seçmenize yardımcı olacak bu yazıyı yazıyorum… 

Her iki cerrahi prosedür de burun ile ilgili sorunları hedef almak içindir ancak çok farklı hedefleri olabilir.

RİNOPLASTİ NEDİR?

Rinoplasti, hastaların daha dengeli bir görünüm için burun büyüklüklerini, şekillerini ve simetrilerini düzeltmelerini sağlayan cerrahi bir prosedür için genel bir terimdir. Burun asimetrisi, köprülü bir burun huzmesi veya çöküntü, genişletilmiş veya sarkık bir burun ucu veya büyük veya geniş burun delikleri dahil burnunuzla ilgili kozmetik kaygılarınız varsa, rinoplasti endişeleriniz için uygun bir çözüm olabilir.

Rinoplasti doktorunuz ile birlikte hangi yönteme karar verdiğinize bağlı olarak kapalı veya açık bir prosedür olarak tamamlanabilir. Açık bir prosedür, burun burun deliklerinin arasında bulunan doku köprüsünde çok ince bir yara izi verir. Yara izi minimaldir ve iyileşme tamamlandıktan sonra doğal olarak farkedilmeyen ince bir çizgi şeklinde kaybolur. Kapalı rinoplasti herhangi bir dış insizyonla sonuçlanmaz, ancak her hasta için bir seçenek olmayabilir.

Her hastanın kozmetik kaygıları farklı olduğundan, her rinoplasti prosedürü farklıdır.  Bazı prosedürler, bazı durumlarda burun, kulak veya hatta bir kaburgadan alınabilen kıkırdak greftlerinin kullanımını içerebilir.

SEPTOPLASTİ NEDİR?

Septoplasti, çarpık veya sapmış bir septumun düzeltilmesi de dahil olmak üzere burun içindeki fonksiyonel endişeleri hedef alan cerrahi bir işlemdir.  Doğumdan bu yana sapmış bir septum olabilir veya daha sonradan bir nazal hasarın sonucu olabilir. Burun deliklerinizden birinde veya her ikisinde solumakta zorluk çekiyorsanız veya nefes alma kabiliyetinizi etkileyen burunda fiziksel travma yaşadıysanız, sapmış septumunuzu düzeltmek ve nefes alıp vermenizi arttırmak için bir septoplasti için aday olabilirsiniz.

Septoplasti, septal sapmanızın karmaşıklığına bağlı olarak kapalı veya açık bir prosedür olarak gerçekleştirilebilir. Kapalı işlem olarak yapıldığında, septumun kıkırdak ve kemiğine erişim sağlamak için burnun iç zarında mukoza adı verilen küçük bir kesi yapılır. Her hastanın ihtiyaçlarının özelliklerine bağlı olarak, septumun bölümleri tamamen çıkarılabilir, kesilebilir ve yeniden yerleştirilebilir veya greftlerle tamamen yeniden yapılandırılabilir.

RİNOPLASTİ_SEPTOPLASTİ

Burun estetiği mi yoksa septoplasti mi endişelerinizi gidermek için daha iyi bir seçim olup olmadığından emin  değilseniz bir plastik cerrahiden randevu alıp uzman bir öneri alabilirsiniz. Gözle görülür bir şekilde çarpık bir burnunuz ve nefes alma kabiliyetinizi etkileyen sapmış bir septumunuz varsa, rinoplasti unsurlarına sahip bir septoplasti, hem işlevsel hem de estetik kaygılarınızı tek bir kombine prosedürde düzeltebilir. Bir septoplastinin ana kaygısı, sapmış bir septumu düzeltmek ve genellikle burnun dış şeklini dokunmadan bırakmaktır. Bununla birlikte, bir septoplasti yapıldığında, hasta ameliyatı sırasında büyük veya şişmiş bir burun ucunu, bir sırt kamburluğunu veya diğer estetik kaygıları düzeltmek için yararlı bir fırsat olabileceğini bilmek önemlidir.

İster bir rinoplasti, ister septoplasti, ister her iki prosedürde olsun, vücudunuz iyileşme sürecinde iken işten uzak zaman geçirmeye hazır olmalısınız. Çoğu hasta işten 5-7 gün izin alır. Çoğu şişme ilk birkaç hafta içinde düzelir, ancak bir dereceye kadar küçük şişlikler kalır, rinoplasti sonrası ilk 6-12 ay boyunca devam edebilir. Nazal ateller ve dikişler işlemden sonra kullanılabilir ancak tipik olarak bir hafta sonra çıkarılır.

Her iki işlem de genel anestezi altında gerçekleştirilir, sadece küçük bir işlem yapılması gerekiyorsa, intravenöz sedasyon ile lokal anesteziyi de tercih edebilirsiniz. Her iki tedavi seçeneği de tipik olarak ayakta tedavi olarak gerçekleştirilir, böylece ameliyatınızdan bir gün sonra eve geri dönebilirsiniz. Her iki prosedürün süresi tipik olarak üç saatten azdır ve sonuçta ameliyat sırasında hedeflenen endişelerin sayısına bağlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir