Protein içeriği yüksek yiyecekler yemek, kas geliştirme, kilo verme ve yedikten sonra daha uzun süre tok hissetme gibi birçok yarar sağlar. Bol miktarda protein tüketmek faydalı olsa da, dengeli beslenmek sağlıklı kalmanın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Kilo kaybı için yüksek proteinli gıdalar

Kilo kaybı için yüksek proteinli yiyecekler şunlardır:

1. Siyah fasulye

Siyah fasulye genellikle ucuz bir protein kaynağıdır. Siyah fasulye, yemek hazırlarken çok yönlü bir bileşen haline getirerek çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

2. Lima fasulyesi

Bazı Lima fasulyeleri , 100 g porsiyon başına yaklaşık 21 gram protein sunar.

3. Mısır

Sarı mısır fincan başına yaklaşık 15.6 g proteine ​​sahiptir. Ek olarak, mısır ayrıca kalsiyum da dahil olmak üzere iyi miktarda lif ve mineral içerir .

4. Somon balığı

Somon, yağlı balık olarak kabul edilir, yani omega-3 yağ asitleriyle doludur . Somon balığı aynı zamanda mükemmel bir protein kaynağıdır ve bir kişinin yemeklerde kendini daha tatmin hissetmesine yardımcı olabilir. Somon, diğer bazı protein seçenekleri kadar bütçe dostu olmayabilir.

5. Patates

Patatesler nişastalı bir karbonhidrat olarak bilinir ancak protein dahil iyi bir besin kaynağıdır.Bir orta boy patates, 4 g’dan fazla protein içerir. Patates hazırlarken, insanların sık sık patatese ekledikleri ekstralar kalori miktarını artırabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

6. Brokoli

Bir bardak çiğ brokolinin yaklaşık 2.6 g proteini vardır ayrıca folat ve potasyum gibi çeşitli besinleri içerir . Bu santral sebzesi sadece fincan başına 31 kaloriye sahiptir.

7. Karnabahar

Karnabahar çok az kalorili çok miktarda proteine ​​sahiptir. Bir fincan kıyılmış karnabaharda 27 kalori ve 2 g protein var.

8. Çin lahanası

Bok choy olarak da bilinen bu sebze, kalorisinin büyük bir kısmını proteinden alır ve antioksidanlarla doludur .

9. Yumurtalar

Yumurtalar mükemmel bir protein, besin maddesi ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Çeşitli araştırmalar, yumurtaların insanların daha memnun hissetmelerine yardımcı olabileceğini ve aşırı yemek yemelerini durdurabileceğini göstermiştir. Örneğin, bir araştırma , kahvaltı için simit yerine yumurta yiyen bir grup kadının daha uzun süre daha dolgun hissettiğini ve gün boyunca daha az kalori yediğini bulmuştur.

10. Sığır eti

Sığır eti, porsiyon başına yüksek miktarda protein sunar. Kilo kaybı için aralarından seçim yapabileceğiniz farklı türde sığır eti vardır. Orta derecede karbonhidrat diyeti uygulayan insanlar yağsız sığır eti yemeli, düşük karbonhidratlı diyete sahip bir kişi ise yağlı et yiyebilir.

11. Tavuk göğsü

Tavuk göğsü yağsız bir protein kaynağıdır. Kalorisinin büyük bir kısmı derisiz olarak alındığında doğrudan proteinden gelir. 136 g derisiz tavuk göğsü yaklaşık 26 g protein sağlar.

12. Yulaf

Yulaf , 100 g başına yaklaşık 17 g protein sunar. Aynı zamanda karmaşık bir karbonhidrat kaynağıdır. Çiğ yulafın yulaf ezmesi olarak hazırlanması kolaydır ve insanlar bunları meyve ve fındık gibi çeşitli sağlıklı yiyeceklerle lezzetlendirebilir. İnsanlar, sıklıkla eklenmiş şeker içerdiklerinden, yulaf ezmesinin hazırlarından kaçınmalıdır.

13. Ton balığı

Ton balığı, aynı zamanda düşük kalorili sayılan mükemmel ve yaygın olarak bulunan bir protein kaynağıdır. Ton balığı, az yağlı bir yağsız balıktır. Salatalara, sandviçlere ve atıştırmalıklara ton balığı ekleyin. Mayonez gibi diğer ekstra eklentilere dikkat edin, çünkü bunlar ilave, istenmeyen kaloriler ekleyebilir.

14. Tempe

Parşömen pişirme üzerinde Kızarmış mizaç.

Tempe, vejetaryenler ve veganlar için popüler bir protein kaynağıdır.

Tempe soya fasulyesinden gelir, soya peyniri gibi. Bununla birlikte, yarım bardak başına yaklaşık 17 g protein sunan tofudan daha yüksek bir protein sayısına sahiptir . Tempe’i bulmak kolay olmayabilir, ancak bazı marketler buzdolabında vejetaryen bölümünde taşır.

15. Spirulina

Spirulina hem tatlı hem de tuzlu sularda yetişen bir bakteridir. Toz formunun az bir miktarından çeşitli besin maddeleri ve protein sunar.

16. Baklagiller

Baklagiller hem lif hem de protein bakımından yüksektir. Bu, onları kilo verme diyetinin bir parçası olarak iyi bir seçim haline getiriyor, çünkü oldukça tok tutuyorlar. Ancak bazı insanlar baklagilleri sindirmekte zorlanabilirler.

17. Kenevir tohumu

İnsanlar salatalarda kenevir tohumlarını krutonların yerine kullanabilir. Kenevir tohumları çorba kaşığı başına yaklaşık 9.5 protein sunar. Marketlerin çoğunda bulmak oldukça kolaydır ancak pahalı olabilir.

18. Güneşte kurutulmuş domates

Güneşte kurutulmuş domatesler, birçok yemeğe mükemmel bir katkı sağlar ve yaygın olarak bulunurlar. Hem iyi bir protein kaynağı hem de ilave besin ve lif sunarlar.

19. Guava

Guava her yerde bulunamayan tropik bir meyvedir. Guava, mevcut protein bakımından zengin meyvelerden biridir. Ayrıca C vitamini gibi ek besinler de sunar .

20. Enginarlar

Enginar lifleri yüksektir ve iyi miktarda protein sunar. Enginar çok yönlüdür ve çeşitli tariflerde kullanım için uygundur. Enginar çoğu marketlerde kolayca bulunur.

21. Bezelye

Bezelye, protein, lif ve diğer besinlerde yüksektir. Bezelye ucuzdur, bulunması kolaydır ve birçok tarifte kullanılabilir.

22. Hindi

Hindi güçlü bir protein kaynağına sahiptir. Kemiksiz hindi, 100 g’da yaklaşık 13 g protein sağlayabilir .

23. Nohut

Nohut, lif içeriği yüksek ve kalp ve kemik sağlığını destekleyen besinlerle dolu sağlıklı vejetaryen bir proteindir. Ayrıca kansere karşı koruyucudur .

24. Quinoa

Quinoa yalnızca vejeteryan protein kaynağının tek kaynaklarından biridir. Quinoa, bir proteini tamamlamak için gereken 11 amino asidin tümünü içerir ve bu da vejetaryenler, veganlar ve çok fazla et yemeyen için mükemmel bir seçimdir.

25. Yoğurt

Sade, az yağlı yoğurt , 200 g’lık bir tencerede 19 g kadar protein içerir. Kilo vermek isteyen insanlar, ilave şeker içeren yoğurtları tüketmeyi sınırlandırmalı veya kaçınmalıdır.bunun yerine sade versiyonları tercih etmeli ve bazı meyve ya da tohumlarla süslemelidir.

26. Ekşimik

Bu süt ürünü bol miktarda protein içerir. Aynı zamanda sağlıklı bir kalsiyum ve diğer besin öğelerini sunar.

27. Badem

Kuruyemişler yüksek kalorili olma ününe sahiptir, ancak biraz porsiyon kontrolü ile kuru kavrulmuş veya çiğ bademler dolgulu, protein bakımından zengin bir atıştırma yapabilir.

28. Süt

İnek sütü, süt içmeyi tolere edebilen insanlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. 8 onsluk bir porsiyon süt 8 g protein içerir .

29. Mercimek

Mercimek, yüksek miktarda protein ve lif içerir. Çok uygun fiyatlı ve kalp sağlığını artırabilir.

30. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği protein,magnezyum ve selenyum gibi minerallerle doludur . Kilo vermek isteyen insanlar, yağda kavrulmuş kabak çekirdeğinden uzak durmalı ve bunun yerine kuru kavrulmuş tohumları seçmelidir.

31. Avokado

Avokadolar sadece protein ve kalbe sağlıklı doymamış yağ içermez, aynı zamanda potasyum gibi iyi düzeyde lif ve besin içerirler.

Ancak avokadolar porsiyon kontrolü gereklidir çünkü çok yoğun şekilde kalorili bir yiyecektir.

32. Antep fıstığı

Antep fıstığı, büyük miktarda porsiyon protein içeren oldukça düşük kalorili bir cevizdir.

Bir ons antepfıstığı, yaklaşık 6 g protein ve yüksek bir B-6 dozu dahil olmak üzere bir çok besin maddesi içerir.

33. Chia tohumları

Bu minik tohum , ons başına 5 g’dan fazla protein, omega-3’ler, lif ve kalsiyum ile birlikte paketlenir . Veganlar sıklıkla chia tohumlarını bir yumurta yerine kullanırlar ve birçok insan ekstra sağlık yararları için smoothie’lere veya salatalara eklemekten zevk alır.

34. Halibut

Bu beyaz balık yarım filetoda yaklaşık 30 g protein içeren mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır .

38. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz kalorilerinin dörtte birini proteinden alır. Ayrıca B vitaminleri dahil olmak üzere faydalı besin değerleri ile doludur ve karbonhidrat oranı düşüktür.

39. Su teresi

Bu lacivert sebze suda büyür, şaşırtıcı derecede yüksek protein içeriğine sahiptir ve tam bir günlük K vitamini içerir. Salatalara biraz su teresi eklemek, sağlık yararlarını gerçekten en üst düzeye çıkarabilir.

40. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, protein, lif ve vitamin doludur. Bir bardak servis yaklaşık 3 g protein içerir.

42. Teff

Teff, un yapmak için sık sık topraklanan bir çimdir. Bu glutensiz yiyecek 100 g porsiyonda yaklaşık 13 g protein içeren oldukça yüksek bir protein içeriğine sahiptir.

43. Peynir altı suyu protein tozu

Peynir altı suyu protein tozu, birçok vücut geliştiricisi ve sporcu tarafından kas kütlesini ve gücünü arttırmaya yardımcı olmak için ek olarak kullanılır. Bu toz sütün sıvı kısmında bulunan proteinlerden yapılır ve bir kişinin diyetine önemli miktarda protein ekleyebilir.

Peynir altı suyu proteinleri çoğunlukla şekerle dolu olduğu için insanların etiketleri okuması zorunludur.

One comment

Hangi besinler protein bakımından yüksektir?

  1. Bitkisel proteinlerin vücut geliştirmede hayvansal proteinler kadar etkili olduğunu düşünmüyorum ama güzel paylaşım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir