Güneşli günler biraz paradoks gibidir. Ruh haliniz için harikalar yaratır ama cildiniz için zararlı, hatta tehlikeli olabilir

Güneşli iklimler genellikle iki kategoriye ayrılır: güneşli ve kuru veya güneşli ve nemli ve her biri kendine özgü zorluklarla birlikte gelir.
Ancak dünyanın neresinde olduğunuza bakmaksızın, cildinizin sağlığını ve görünümünü korumak için yapabileceğiniz en önemli şey, yıl boyunca geniş bir yelpazede güneş koruyucu kullanmaktır. Güneş ışınlarının hala bulutların arasından geçtiğini düşünürsek, kasvetli günlerde bile güneş koruyucu kullanmak önemlidir.
Geniş spektrumlu güneş koruyucuları hem güneş yanıklarına neden olan UVB ışınlarına hem de cildin yaşlanmasına neden olan UVA ışınlarına karşı korur – kuruluk, kahverengi lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar ve sonunda sarkma gibi tehditlere karşı cildimizi korumuş oluruz.  Bu cilt sorunlarını tümü, doğrudan deriyle etkileşime giren UV ışınlarından, kollajen liflerine zarar vermesinin yanı sıra dolaylı olarak cildin DNA’sına zarar veren serbest radikallerin üretilmesinden kaynaklanır.

Güneşli, Kuru İklimler

Güneşli, kurak ve çöl gibi bazı iklimlerde, bazı dağlık bölgelerde, cildin lekelenmesi kolaydır.

  • Hidrat Derisi. Hava çok az su içerdiğinden cildinizi susuz bırakabilirsiniz. Bu,sabahları ve geceleri bir nemlendirici uygulayarak Tabiat Ana’nın aldıklarını geri koymanız gerekeceği anlamına gelir .
  • Anahtar malzemeleri kullanın. Cildin doğal nem bariyerini iyileştirmeye yardımcı olmak için gliserin (cildin üst tabakasına nem çekmek için), petrolatum (nemin sızmasını önlemek için) veya Niacinamid içeren bir nemlendirici kullanın.

Güneşli, Nemli İklimler

Güneşli, nemli iklimlerde, yağlı cilt daha yaygın bir sorundur . Nem, cildi daha fazla yağ, ter ve gözenekleri tıkayan diğer cildin dengesini bozarak daha fazla sorun üretmeye yönlendirir. Cildinizi temiz ve taze tutmak için temizleyin. Sabahları ve akşamları, aşırı kurumadan makyaj, ter ve kiri temizleyen bir temizleyici ile temizleyin.

  • Tonerle Yenile. Cildiniz parlak veya yağlı olma eğilimindeyse, yıkadıktan hemen sonra bir toner kullanın.
  • Nemlendirme, Nemlendirme, Nemlendirme. Nemin en güzelini tehlikeye atmamak için hafif, yağsız bir nemlendirici uygulayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir